Bir Öğrenci Yazılım Sektörüne Nasıl Girer

Merhaba ben Yusuf. Beykent Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünü bu ay içinde son 2 dersimi vererek inşallah bitiriyorum :) Sektöre üniversite 2. sınıfın sonunda Android yazarak girdim. 1 sene Akbank Direkt uygulamasının ekibiyle birlikte Android yazdıktan sonra iOS platformunda geliştirme yapma kararı aldım. 1,5 senedir iGones Labs’de iOS geliştirmekteyim. Yazılım sektörüne erken girdim ve bunun bana çeşitli artıları oldu. Öğrencilik hayatı ile yazılım sektörü arasında mekik dokuyarak çok değerli tecrübeler edindim. Bu nacizane tecrübelerimi yazılım sektöründe kariyer hedefi olan öğrenci arkadaşlarıma aktarmak istiyorum. Yazılım sektörünün iş hayatına nasıl hazırlanılması gerektiğini kendi bakış açımdan yol rehberi tadında anlatmaya çalışacağım.

Alan Seçimi

Microsoft mu Apple mı, mobil mi web mi, özgür yazılım mı parayı verir düdüğü çalarım mı?

Yazılım sektöründe çeşitli alanlar var. Her bir alan ayrı bir uzmanlık dalıdır. Bunlar kabaca web, mobil, güvenlik, donanım, veri tabanı yönetimi vb sıralayabiliriz. Kendinize sormanız gereken soru şu, hangi alanda ilerlemek istiyorum? Bir alan seçmek için çok fantezik düşünmenize gereken yok. Apple ürünlerini çok seviyorsunuz ve parası olan müşterilere ulaşmak istiyorsunuz, iOS yazarsınız. Web siteleri hoşunuza gidiyor ve yazdığınız kodu herkesle paylaşmak istiyorsunuz, PHP yazarsınız. Tabi burda sektörde olan yazılımcılardan da tavsiye almanız yararınıza olacaktır.

Benim bu soruya cevabım Android oldu. Mobil pazarda bireysel olarak bir uygulama geliştirip kendimi kanıtlayabileceğimi düşündüm. Sonra Android-iOS arasında seçim yapmam gerekti. Android geliştirmeyi Windows veya MacOs cihazlarda yapabilirken iOS geliştirmeyi sadece MacOS’da yapabiliyoruz. Bir MacBook alacak param olmadığı için Android’i seçtim. Daha sonra iOS seçmemin nedeni ise iOS geliştiricinin Android geliştiriciye göre daha az ve değerli olması idi.

Hedef Belirleme

Hayatımızın hangi evresinde, hangi yaşta olursak olalım birşeyler başarmak için bazı hedefler belirlememiz gerekiyor. Ben kısaca hedeflerimi kısa, orta ve uzun vade şeklinde 3'e bölüyorum. 2. sınıfın başında artık kendi alanımda ilerlemem gerektiğini farkettim ve kendime bazı hedefler koydum.

  1. Kısa vadede(6 ay, 2. sınıfın 2. döneminin başı) işe girmek için referans olacak bir Android uygulaması yapmak ve stajyer olarak bir işe girmek.

Başarının sırrı bu hedefleri gerçekleştirmek. Gerçekleştirdiğiniz her hedeften sonra geriye dönüp baktığınızda ilerlemenizi daha rahat görebilirsiniz.

Motivasyon

1 yıl boyunca istisnasız her sabah 7–9 arası sahilde koşmanız gerekse bunu yapar mıydınız? Eğer kilonuz normalse muhtemelen hayır. Ama aşırı kilolu biriyseniz hayaliniz zayıflamaktır ve her sabah kalkarken bunun hayalini kurarsanız. Motivasyon kaynağınız budur. Sizde kendi motivasyon kaynağınızı bulmalısınız.

İlk uygulamamı yazarken çözmeye çalıştığım sorunları hatırlıyorum da motivasyonum gerçekten yüksekmiş. Basit bir hesap makinesi uygulaması yazarken ilk basılan rakamdan sonra bir rakama daha basıldığında ikisini yan yana göstermeye çalışmak tam 3 günümü almıştı. Halbuki ilk string’in yanında 2. cisini eklemek hiç bu kadar zor olmamalı :)

Kısa vadeli hedefim sürecinde motivasyon kaynağım birkaç Youtube kanalıydı. Barış Özcan ve Başka Bir Şey kanallarını sanırım duymayan yoktur. Bu 2 kanal bana birşeyler üretme zehrini aşıladı. Ortada somut hiçbir şey yokken birkaç kod yazıp ortaya bir ürün çıkarmak. Bunun hazzını daha ürünü çıkarmadan hissetmemi sağladılar.

Kendini Pazarlama

Çalıştık, uğraştık ve referans olarak gösterebileceğimiz bir ürün çıkarttık. Eee bunu neredeyse herkes yapıyor. “Neden beni işe alsınlar?” sorusunu kendinize bir sorun. Bu sorunun bir sürü cevabı var ancak 2 tanesi çok önemlidir, azim ve ne yaptığını bilmek. Aslında bir işveren yeni mezun veya stajyer adayında sadece bunları arar. Referans olarak göstereceğiniz uygulama hem hırslı olduğunuzu hem de hangi alanda ilerlemek istediğinize karar verdiğinizi gösterir. Ne yaptığınızı ve yapacağınızı bilmek sizi daima öne çıkarır.

Kendinizi bir işveren yerine koyun. “Kendimi herhangi bir yazılım alanında geliştirmek istiyorum” ile “Kendimi Android alanında geliştirmek istiyorum” diyen 2 öğrenci arasındaki farkı ve hangisini seçeceğinizi düşünün.

Kendini pazarlama başlığının altında Github’a özel bir alan ayırmak istiyorum. Yazdığınız her türlü kod ve projeyi paylaşabileceğiniz bir alandır Github. Kısaca yazılımcıların Facebook’udur. Projelerinizi Github’a atarak iş ilanlarında profilinizin linkinizi verebilirsiniz. Her bir proje sizi 1 adım öne geçirecektir.

Sanki sektörü biraz sert, resmi ve fazla disiplinli olarak anlattım. O zaman size kendimi ilk işim için nasıl pazarladığımı anlatayım :)

İstanbulCoders diye yazılımcıların üye olduğu bir mail grubu var. Şuanda çok aktif olmasa da bi aralar çok daha aktifti. Kısa vadeli hedefimin sonunda bir iş ilanı yazmak istedim. İlanda kısaca kendimi tanıttıktan sonra bir Android uygulamam olduğunu ve kariyerimi bu doğrultuda ilerletmek istediğimi yazdım. İlanın en sonuna da “Şirket içi halı saha maçlarında sol açık olunur” yazdım. 1 hafta içinde Çağkan mailime dönüş yaptı. İş ilanımla ilgilendiklerini ve maçlarda sol açık eksikliği yaşadıklarını söyledi. Çağkan Akbank Direkt Ekibinin başında ve 100 kişilik halı saha mail listesini yönetiyor. Yılın 52 haftasının sadece 3–4 haftasını pas geçerek her hafta halı saha maçı yapıyorlar.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store